Feng shui wschodnie, oryginalne to nie skażone zachodnimi naleciałościami jest ukierunkowane na człowieka, który pragnie zmian wewnętrznych i jest na nie gotowy. Cały swój energetyczny potencjał angażuje w swoją przemianę, tym samym oczekuje szybszej zmiany zewnętrznej. Stosując tylko maskotki nie zmienimy feng shui mieszkania czy domu.

Dopóki nie zmienimy się sami, nie będziemy na te zmiany gotowi. Dom powinien być dla nas miejscem bezpiecznym, dawać nam ochronę. Dlatego istotne jest zbadanie okolicy i otaczającej go przestrzeni, położenie względem stron świata i jego wygląd zewnętrzny.

Feng shui bada to wszystko biorąc pod uwagę energię otoczenia, która ma na nas duży wpływ. Nasz dom powinien mieć regularny kształt, być z przodu niższy i jaśniejszy – tutaj jest energia yang, z tyłu zaś wyższy i ciemniejszy, gdzie jest energia yin. Po bokach domu najlepiej zrobić przybudówki, żeby chroniły przed wiatrem.

Warto przed domem zaprojektować staw, sadzawkę, oczko wodne, albo fontannę, bo tu ważny jest element wody. Jeżeli nie mamy takich możliwości, to niech to będzie droga a dalej niższe zabudowania.