Nie zawsze można wykonać masaż podczas rehabilitacji. Warto zapoznać się z przeciwskazaniami, które uniemożliwiają zabieg w gabinecie masażysty. Lepiej mieć świadomość kiedy unikać masowania niż dzięki braku wiedzy ucierpieć. Poniżej przedstawiamy kanon najczęstszych przeciwskazań.

Zakaz dla masażu

Jeżeli jesteś przeziębiony i temperatura Twojego ciała przekracza 38˚C odpuść wizytę u masażysty.

Ponieważ nie poczujesz się po niej lepiej. Prawdopodobnie stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, dlatego lepszym pomysłem jest pozostanie w zaciszu domu i walka z uciążliwymi objawami przeziębienia. Po powrocie do pełnego zdrowia możesz jak najbardziej skorzystać z dobroczynnego wpływu każdego rodzaju masażu. Wszelkie zranienia, które wywołały głębokie rany też dyskwalifikują w kolejce do gabinetu masażysty. Przeprowadzenie zabiegu na ciele z ranami mogłoby wywołać bardzo nieprzyjemny ból i znacznie spowolnić proces ich gojenia.

Podobnie jest w przypadku kontuzji mięśni i problemach z krzepliwością krwi. Choroby dermatologiczne, które wywołują powstanie na powierzchni skóry wrzodów, pęcherzy, ropnych zmian nie pozwolą masażyście na wykonanie masażu. Po pierwsze, dlatego że choroba może rozprzestrzenić się na inne części ciała pacjenta. Po drugie, masażysta również będzie narażony na zakażenie mając bezpośredni kontakt z osobą chorą. Osoby z złamanymi kośćmi powinny poczekać do momentu ich zrośnięcia zanim położą się na kozetkę u masażysty.

Masaż często wymaga mocnego uciskania różnych części ciała, jakie mogłoby doprowadzić do nadłamania słabej konstrukcji uszkodzonej już wcześniej kości. Szczególnie pacjenci cierpiący na łamliwość kości powinni uprzedzać o tym schorzeniu specjalistę przed rozpoczęciem masażu.