Kolejny typ usługi, której nie może zabraknąć w SPA. Łaźnie oraz sauny są częścią klasycznej definicji SPA, więc jeśli ktoś chce zajmować się jego prowadzeniem na serio, musi zainwestować także w stosowny kompleks. Do najpopularniejszych typów saun należą fińska oraz turecka. To doskonały sposób na relaks, ale również na odprężenie organizmu oraz jego oczyszczenie z toksyn. Skóra po pobycie w saunie jest idealnie czysta, więc wystarczy jedynie obficie spłukać się wodą i ubrać.

Czasami sesje w saunie zalecają swoim pacjentom lekarze. Rzecz jasna sauna nie jest dla każdego – czynniki medyczne są tutaj szalenie istotne. Powinny jej unikać zwłaszcza osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi lub mające krótko za sobą lub przed sobą zabiegi koronografii. Za to sauna może być pomocna astmatykom oraz osobom zmagającym się z dolegliwościami układu oddechowego. Bardzo ważne jest, aby z sauny korzystać rozsądnie – zbyt długa sesja może wpływać negatywnie na organizm.

Dlatego w SPA powinny działać systemy zabezpieczające, które zablokują wytwarzanie wysokiej temperatury po przekroczeniu limitu czasu, a w pobliżu musi znajdować się ktoś z obsługi. Ogólnie wyróżnia się dwa typy saun – suchą oraz parową. W suchej generowana jest wysoka temperatura, która wywołuje nagrzewanie się ciała oraz wydzielanie potu. W mokrej z kolei czynnikiem podwyższającym temperaturę w pomieszczeniu jest para wodna, która jest również wdychana do płuc i działa na nie oczyszczająco. Generuje się ją czasami przez polewanie wodą gorących kamieni.

Emisji pary może towarzyszyć dodatek leków wziewnych lub olejków eterycznych.