Ubezpieczenia samochodu mamy dwa jedno z nich jest obowiązkowe drugie zaś zależy od indywidualnych potrzeb posiadacza samochodu. To obligatoryjne to ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

W przypadku kupna samochodu z ważnym ubezpieczeniem na terenie kraju, należy dokonać „przepisania” właściciela ubezpieczenia w agencji ubezpieczeniowej, jeśli jednak chodzi o zakup samochodu poza granicami kraju wówczas ubezpieczenie nie jest już ważne nawet, jeśli jest to kraj należący do Unii Europejskiej. Każdy samochód powinien mieć ważne ubezpieczenie, a kierujący mieć zawsze przy sobie potwierdzenie, kiedy prowadzi samochód.

Ubezpieczenie samochodu wyliczane jest na podstawie kilku zmiennych przede wszystkim uzależnione jest od tego jak długo prawo jazdy posiada właściciel samochodu, czy posiadał wcześniej ubezpieczenie oraz zniżki, czy miał kiedyś kolizję oraz sprawy już dotyczące stricte z pojazdem na przykład, jaka jest jego wartość rynkowa. W każdym kraju procedura ubezpieczenia samochodu wygląda inaczej niemniej jednak wszędzie jest obowiązkowa.