LinuxUbuntu jest jedną z najbardziej popularnych dystrybucji Linuxa. Wspierana przez liczną społeczność uchodzi za jedną z bardziej przyjaznych dla użytkowników. Sama nazwa Ubuntu oznacza „Człowieczeństwo wobec wszystkich” w języku rdzennych mieszkańców Afryki. System jest w pełni funkcjonalny i przeznaczony głównie dla użytkowników domowych oraz do biur. Ubuntu standardowo wyposażone jest w środowisko graficzne GNOME, można jednak doinstalować środowisko KDE.

Istnieje również Ubuntu z KDE na pokładzie, taka odmiana nosi nazwę KUbuntu. Ubuntu ze środowiskiem Xfce nosi nazwę Xubuntu. Wspomniany system operacyjny cechuje się stabilnością, niezawodnością i bezpieczeństwem. Jako jeden z najpopularniejszych Linux’ów został przetłumaczony na ponad 100 języków, mamy więc bardzo dobrej jakości polską wersję. Regularnie co pół roku wydawana jest nowa wersja tego systemu.

Aktualnie najnowszą wersją jest Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn (utopijny jednorożec), wydany w październiku ubiegłego roku. Jako kolejne wydanie zapowiedziana jest wersja Ubuntu 15.04 Vivid Vervet.  .